מה זה קוד פתוח?

מאת: מערכת שיפט דיגיטל

המונח "קוד פתוח" מתייחס להרבה יותר מסתם תוכנה הנגישה לציבור וניתנת לצפייה, העתקה או החלפה על ידי ובין צדדים שלישיים. במהלך העשורים האחרונים, הקוד הפתוח התפתח לצורת עבודה ולתנועה לפתרון בעיות קולקטיבי עבור מפתחים עצמאיים ואירגונים גדולים.

מה זה קוד פתוח?

מה זה בכלל?


קוד מקור פתוח מקורו במושג "Open Source Software", או בקיצור OSS. עם תוכנה מסוג זה, קוד המקור נגיש באופן חופשי. מתכנתים ומשתמשים יכולים לשנות ולשתף אותו. בהשוואה לתוכנה בקוד סגור, מוצרי קוד פתוח גמישים יותר וזולים יותר לרכישה. תוכנת קוד פתוח אינה שייכת לאף אדם או חברה. קהילת מפתחים גדולה שומרת על הקוד ומשפרת אותו ללא הרף באמצעות קלט קולקטיבי . לפעמים, ארגונים וחברות משלבים כוחות בפרויקטים של קוד פתוח כדי לחסוך בעלויות פיתוח.


תהליך פיתוח התוכנה הזה רחוק מלהיות חדש: למעשה, קוד פתוח ישן כמו האינטרנט עצמו. בשנות ה-50 וה-60 פותחו פרוטוקולי רשת התקשורת הראשונים בסביבה פתוחה. ARPANET אשר הניח את יסודות האינטרנט המודרני, התבסס על שיתוף פעולה וביקורת עמיתים, כמו תוכנות הקוד פתוח של היום. תנועות האקרים של שנות ה-70 ותנועת התוכנה החופשית של שנות ה-80 חיזקו את הרעיון של חילופי ידע חופשיים בפיתוח תוכנה. כיום, קוד פתוח מתאר לא רק "תוכנה פתוחה", אלא גם גישה שיתופית בעולם ה-IT.


הגדרת "קוד פתוח"
קוד פתוח הוא העיקרון המרכזי של תוכנת קוד פתוח: תוכנה שקוד המקור שלה נגיש לציבור וניתן לשנות או להעתיק כרצונך . תפיסת הקוד הפתוח המבוזר מבוססת על רעיון קולקטיבי חזק: קלט של קהילת מפתחים גדולה הפותרת בעיות על ידי החלפת ידע חופשית, תחזוקה ושיפור המוצר עבור כל המשתמשים.


מה ההבדל בין תוכנת קוד חופשי, פתוח וסגור?


לפני שהקוד הפתוח תפס, דגמי תוכנה נגישים לציבור כונו "תוכנה חופשית". ניתן לאתר את זה לפרויקט GNU. GNU היא מערכת הפעלה שהופיעה במהלך תנועת התוכנה החופשית כדי לאפשר למשתמשי קצה חופש מרבי בשימוש בקוד המקור . "תוכנה חינמית" עמדה בניגוד ישיר ל"תוכנה קניינית" או "סגורה" שבה רק הבעלים הרשום (החברה) רשאי לגשת לקוד המקור על פי חוק ויכול לשנות או לשתף אותו. משתמשים יכולים להשתמש בתוכנה רק למטרה המיועדת לה ובתשלום.


עם זאת, המונח "תוכנה חופשית" גרם לבלבול. המילה "חינם" פירושה לא רק פתוח, אלא גם ללא תשלום. עם זאת, חינמי נועד לתאר שכל אחד יכול לגשת לתוכנה ולא שהיא הייתה בחינם. כמו ב- Creative Commons , לא "הכל מותר" כשמדובר בתוכנת קוד פתוח: ישנם תנאים מסוימים הקשורים לשימוש בה. כדי להרחיק את המיקוד מהרעיון המסחרי לעבר שימוש חופשי, מכון פורסייט טבע את המונח "קוד פתוח" ב-1998.


מה לשקול בגישת קוד פתוח?


בשלבים הראשונים, חברות היו סקפטיות לגבי השימוש בתוכנת קוד פתוח. מצד אחד, הם חששו להפוך לפגיעים על פי חוקי הרישוי, ומצד שני, הם דאגו לחשוף חלקים מהתוכנה שלהם. רוב הפחדים הללו נעלמו כעת, וחברות גדולות רבות מסתמכות על פתרונות קוד פתוח. כדי להיות מסוגל לשלב את בסיס המפתחים הרחב ביותר האפשרי ברחבי העולם, פותחו מודלים שונים של רישוי. רוב ההוראות מתייחסות לחובות המשתמשים בכל הנוגע לתיעוד וחשיפה של השימוש בפרויקטים בקוד פתוח.


לפני שאתם עושים שימוש ברכיבי קוד פתוח, מומלץ לבדוק את הרישיונות שבמסגרתם הם זמינים. כדי למנוע בעיות משפטיות, חשוב להשתמש ברכיבים בודדים אך ורק בהתאם לתנאי הרישיון ולוודא שהשימוש בהם מתועד. אם תתבקש, עליך להיות מסוגל להציג בגלוי את הכלים ואת קודי המקור שלך. פלטפורמות מפתחים כגון GitHub , המשמשת בדרך כלל לניהול פרויקטי פיתוח תוכנה, וכלי רישוי הופכים את הטיפול התואם לחוק בתוכנת קוד פתוח להרבה יותר קל. ניתן ליצור מה שנקרא "רשימת חלקי תוכנה" כדי לעקוב אחר הרישיונות של רכיבי התוכנה שבהם אתה משתמש.


דוגמאות לתוכנות קוד פתוח


רוב משתמשי האינטרנט משתמשים באופן קבוע בתוכנה המופצת תחת מודל רישוי קוד פתוח מבלי לשים לב לכך. להלן שלושה פרויקטי קוד פתוח מוצלחים המפורסמים בעולם והשפיעו באופן משמעותי על תנועת מערכת ההפעלה. PHP: שפת הסקריפט פותחה כדי ליצור דפי אינטרנט דינמיים. מאז פרסומו הראשון בשנת 1995, היא הייתה אחת משפות התכנות האינטרנט הנפוצות ביותר ברחבי העולם.


PHP מציעה ליישומים כמו Slack או Spotify רמה גבוהה של גמישות בכל הנוגע לתמיכה במסד נתונים ושילוב פרוטוקול אינטרנט.


Mozilla Firefox הוא דפדפן הניתן להגדרה חופשית, המציע מבחר עצום של יישומי פלאגין והוא אחד משלושת דפדפני האינטרנט הנפוצים ביותר ברחבי העולם. הוא הושק בשנת 2002, והקונספט הפתוח שלו עורר גלים גדולים בקרב תעשיית הטכנולוגיה. לפי אתר החדשות האמריקאי CNET, למוזילה פיירפוקס היה תפקיד מרכזי בהפצת הקוד הפתוח.


וורדפרס מערכת ניהול התוכן החינמית וורדפרס קיימת מאז 2003. מאז הפרויקט הורחב ללא הרף. וורדפרס מבוססת על שפת התכנות הפתוח PHP ופותחה במקור כדי ליצור ולנהל בלוגים. עם שילוב של תוספות חיצוניות, ה-CMS מציע כעת למשתמשים אפשרויות תצורה ללא מאמץ. כיום וורדפרס היא אחת ממערכות ניהול התוכן הפופולריות והנפוצות ביותר בעולם.


יתרונות וחסרונות של תוכנת קוד פתוח


ישנם טיעונים רבים בעד שימוש בתוכנת קוד פתוח. עם זאת, ישנם כמה סיכונים הקשורים לשימוש בהם, שכדאי להיות מודעים אליהם לפני השימוש בהם. שקול את היתרונות והחסרונות הבאים של קוד פתוח כדי לראות אם מודל התוכנה מתאים לך.


יתרונות:

עלויות נמוכות: קוד המקור של תוכנת קוד פתוח מסופק בחינם, מה שמפחית באופן דרסטי את עלויות הרכישה שלה.

אמינות: מכיוון שקהילת מפתחים שלמה פועלת לשיפור המוצר פירושו שהוא אמין יותר מתוכנה קניינית.

תוחלת חיים: תוכנת קוד פתוח מתמשכת מכיוון שאינה קשורה להצלחה של ספק אחד ששירותיו יאבדו אם העסק שלו יפורק.

אבטחה: קהילת המפתחים מזהה ומתקנת באגים ואיומי אבטחה ברגע שהם מופיעים.

גמישות: קוד פתוח מעניק למשתמשים רמה גבוהה של גמישות כך שניתן להתאים את התוכנה לצרכיהם ללא הסכמת ספק.


חסרונות:

עלויות ארוכות טווח: עם פרויקטים בקוד פתוח, עלולות להיווצר עלויות מעקב מסוימות, למשל צורך בהכשרת עובדים או פתרון בעיות חיצוניות.

תמיכה: בעוד ששירותי לקוחות כגון פתרון בעיות כלולים בתוכנה קניינית, למשתמשי קוד פתוח אין גוף שנותן שירות לקוחות.

קלות שימוש: תוכנת קוד פתוח מיועדת למפתחים ודורשת הבנה טכנית מסוימת לתצורה.

דעיכה: למרות שרוב פרויקטי הקוד הפתוח הם ארוכים, יש מקרים שבהם פרויקט מאבד את תשומת הלב של קהילת המפתחים.

אבטחה: בדרך כלל, השימוש בפרויקטים בקוד פתוח בטוח. עם זאת, יש לציין שהתוכנה נוצרת לרוב בסביבה לא מבוקרת בה ניתן לשלב תוכנה זדונית ביתר קלות.


סיכום


בהתחשב ביתרונות הרבים שלו, אין זה מפתיע שתפיסת הקוד הפתוח נהייתה פופלארית בעשורים האחרונים. כאשר מצוידים בכלים הנכונים, משתמשי קוד פתוח נהנים מהתוכנה והופכים לחלק מתנועת IT גלובלית הנשענת על יצירת ערך קולקטיבית.

אך עבור חנות וירטואלית, אבטחת האתר הוא ערך עליון ולכן לא מומלץ להשתמש במערכת קוד פתוח כגון וורדפרס. צרו קשר עם שיפט דיגיטל עוד היום ונסביר לכם על היתרונות בפתיחת אתר במערכת שפיתחנו עבורכם.

להצטרפות